10. rocznica naszego ślubu …. I 3 starszych Panów w Beskidzie Niskim.

13. luty 2010r. Co ja sobie wtedy wyobrażałam ??

Jakiś wirus jelitowy,  dzień przed „godziną zero” zmiótł mnie z  powierzchni świadomości i pędu ostatnich przygotowań przed ślubem. Miałam dopilnować kwiatów dla rodziców, odebrać tort, zrobić paznokcie. Nie dałam rady. Przeleżałam pół nocy na izbie przyjęć w szpitalu pod kroplówką. Izba przyjęć wtedy nie przyjmowała, na 3 leżankach spali lekarze, którzy mieli nocny dyżur, a obok ja – jeszcze niedoszła panna młoda. Przywiozła mnie tam ciocia pielęgniarka, która dowiedziała się od mojego taty, że wiszę nad toaletą od kilku godzin i chyba na ten własny ślub nie dojdę.

Dwie kroplówki postawiły mnie na nogi. Na drugi dzień pół przytomna, blada, ale już oderwana od toalety dojechałam do fryzjera, a potem do kościoła. Zapomniałam że miałam być księżniczką, że to nasz wielki dzień, koncentrowałam się na tym, żeby nie zemdleć, przynajmniej nie teraz… Cały dzień łącznie z weselem przetrwałam tylko na coca-coli. Dałam radę. Ale byłam przeszczęśliwa, marzyłam że to szczęście teraz razem z M. weźmiemy w nasze ręce i przeniesiemy przez życie razem.

Wiele robiliśmy na przekór. Od samej daty ślubu zaczynając, od miesiąca bez „r”, przez wybieranie sukni ślubnej z … przyszłym mężem, do sesji ślubnej w tonach śniegu i nad Morskim Okiem, zamiast w promieniach słońca na rajskiej plaży.

 

I to nie dało mi do myślenia…

Nigdy nie szłam na skróty.

Nigdy.

Dlaczego zatem myślałam, że teraz (po  ślubie) będzie łatwo, szczęśliwie i z górki? O ja naiwna.

Liczyłam na przeciętną pracę, ale dającą pewne utrzymanie, stabilne gniazdko rodzinne i dzieciaki… przynajmniej dwójkę, a gdzieś na samym dnie serca tliła się nadzieja na czwórkę. (Nie, nie zastanawiałam się czy ja w ogóle nadaję się na matkę choćby chomika, ja byłam pewna, że będę idealna).

PS. Dziwiłam się parom będącym bez dzieci 5 lat i więcej. Na te z 10-letnim stażem i większym patrzyłam jak na okazy muzealne.  Bez względu czy tak chcieli, czy życie tak za nich zdecydowało, wiedziałam, że ja bym tego nie zniosła.

Kilka lat po  ślubie.

2 przeprowadzki do innych miast na koncie związane z pracą, choć konto (to w banku) tego nie odzwierciedla.

Dzieci – 0

Nowotwór M.

Kłótnie i rozczarowania w związku z tym i sobą nawzajem – bez liku.

Lekarzy, którzy leczą i badają (cokolwiek) – 0. Ci co zgarniają kasę – wszyscy.

Nerwy, bezsilność, łzy, rozpacz – to nasza codzienność przez wiele lat.

Gdzie to szczęście, ta radość, ta nowa rodzina?

Luty 2020r.

Długo zastanawialiśmy się czy świętować 10-lecie naszego ślubu. Wiąże się z nim przecież wiele niespełnionych marzeń. Właściwie to plan niezrealizowany w 100% 🙂

Dzieci biologicznych – brak.

Decyzję o zgłoszeniu do OA podjęliśmy 4 lata temu. Za 3 miesiące minie 3 lata od naszej kwalifikacji na rodziców adopcyjnych. Dzieci adopcyjnych – brak.

Na horyzoncie pojawiło się ryzyko komplikacji zdrowotnych u M.

Chciałoby się wykrzyczeć „Czy my nie możemy Boże mieć zwykłych marzeń o rodzinie? Czy co rusz musimy się bać, że stracimy nawet tak niewiele, z tego co mamy”?

Postanowiłam jednak, że to święto nas dwojga, jako pary, a nie rodziny, a my w sumie mamy co świętować. Czas przestać porównywać się z innymi, tradycyjnymi małżeństwami. My jesteśmy inni, mocno inni. Mamy inną, specyficzną drogę do przejścia. Ale mamy nadzieję, że na jej końcu również jest szczęście. Mamy nadzieję, że nasza droga ma sens (i kiedyś go poznamy). Że te choroby się skończą, że za chwilę zacznie się radość i uśmiech.

Po 10 latach już wiem:

że może być bardzo ciężko, ale da się przeżyć bez dzieci nawet tyle lat,

że fajne małżeństwo zaczęło nam się dopiero po wielu latach różnych prób i dopiero teraz umiemy się naprawdę szanować, kochać, rozumieć i rozmawiać,

że to co my sobie zaplanujemy, tylko rozśmiesza Pana Boga, tak naprawdę Jego plany są dla nas najlepsze, choć zaskakująco inne od naszych,

że decyzja o adopcji w całej adopcji jest najłatwiejsza, a nie najtrudniejsza, że zawsze musi chcieć dwoje i to w tym samym czasie,

że da się przetrwać nowotwór, diagnozę genetycznej przyczyny bezdzietności i żyć ze stresem corocznych badań onkologicznych. Takie rzeczy zdarzają się również 20-sto i 30-sto latkom. To jest właśnie nasze życie i nie możemy poddać się przez to i wpaść w marazm.

Przynajmniej nie możemy wpaść w ten marazm razem. Jedno musi ciągnąć drugie ku górze. Teraz była moja kolej. Namówiłam M. że musimy gdzieś wyjechać z okazji naszej 10. rocznicy ślubu.

W końcu to wyczyn wytrwać razem 10 lat, mimo tylu przeciwności 🙂

Gościniec Banica

Głucha cisza w samym centrum ferii zimowych i  lekcja życia od 3 starszych panów.

Wylądowaliśmy w Gościńcu Banica w Beskidzie Niskim. Cudnej agroturystyce, z przemiłymi gospodarzami i jeszcze lepszym jedzeniem. Byliśmy przygotowani na towarzystwo rodzin z dziećmi (w końcu ferie zaczęła centralna Polska) i wieczorny hałas.

Beskin Niskitrasy biegowe Beskid NiskiGościeniec Banica

 

Tymczasem spełniło się nasze marzenie o głuchej ciszy, śniegu po pas, przemierzaniu szlaków bez ani jednego turysty i kolacji przy kominku. Jedynymi towarzyszami w całym gościńcu było 3 panów w wieku 68 – 77 lat, którzy przez przypadek dali nam sporą inspirację.

Nie było to 3 dziadziusiów, którzy gawędzili o pogodzie, popijali piwo i przechwalali się wnukami. Oj nie…

Przyjechali poszusować na nartach biegówkach. Spotkaliśmy ich raz na szlaku i wstyd mi się zrobiło.  Uważałam, że jako 34 latka mająca tylko raz w życiu narty na nogach (gdy miałam 6 lat) powinnam dać sobie siana z nauką tego sportu. Tymczasem najstarszy towarzysz z naszego pensjonatu był najdzielniejszy na trasie.

Wieczorem przy obiadokolacji siedzieliśmy we wspólnej sali kominkowej. Ja czytałam książkę, M. studiował mapę i układał plan trasy na następny dzień. Pies gospodarzy wylegiwał się na drewnianej podłodze przed kominkiem, a dwa koty odprawiały harce co rusz zaglądając do wazy z niedojedzoną zupą.

DSC02777

A nasi panowie… debatowali nad słusznością twierdzeń matematycznych, fizyką kwantową, twórczością Ewy Demarczyk i wyprawą do Nepalu. Wtrącili po zdaniu o swoich rodzinach i zaraz wrócili do ciekawszych tematów jak choćby gra na instrumentach. Jeden grywał na pianinie, drugi był świetnym gitarzystą i aktualnym uczniem gry na wiolonczeli, a trzeci … 2 lata temu (mając 65 lat) zapisał się na bębny afrykańskie…

Z każdą kolejną godziną spędzoną w ich towarzystwie robiło mi się co raz bardziej wstyd. Patrzyłam w swoją książkę i co kilka minut przerzucałam tylko omiecione wzrokiem strony, a w gruncie rzeczy słuchałam inspirujących współtowarzyszy w wieku dwa razy moim. Żadnych przechwał i opowieści o rodzinie, w powietrzu aż dało się wyczuć pasję i chęć do życia. Nagle najstarszy (77 lat i najszybszy za razem na biegówkach) zniknął na chwilę, by wrócić do naszej kominkowej sali z … gitarą i winem. Następne 3 godziny upłynęły na słuchaniu koncertu ballad po polsku, angielsku i francusku.

Pomyślałam tylko: „I co wiewiórka, da się? Da!”

Cudne 3 dni w Beskidzie Niskim dało nam ciszę o jakiej marzyliśmy, spokój jakiego pragnęliśmy i nauczkę pomieszaną z inspiracją jakich się nie spodziewaliśmy.

Dziś wyjechaliśmy w południe do domu, a ja pół drogi myślałam – „chcę tak jak oni, nie tak jak do tej pory”. Czasem trzeba zobaczyć kawalątek czyjegoś życia, by otworzyły się nowe drzwiczki. Niech to nowe dziesięciolecie będzie szczęśliwsze, a jeśli nie, to przynajmniej bardziej inspirujące… jak 3 starszych Panów w Beskidzie Niskim.

Gościniec banicaZagroda BanickaNo to goBanicki chleb

 

 

 

 

 

Reklama

28 myśli na temat “10. rocznica naszego ślubu …. I 3 starszych Panów w Beskidzie Niskim.

 1. Jestesmy w podobnym wieku my tez nie dlugo -10 lat dobijemy z meżem moje zycie przelecialo praktycznie na staraniac i karierze. Wydawałoby sie, ze jestem wolna nie mam dzieci ale taka prawda, ze uciekałam w pracę żeby nie myśleć o problemach nieplodności. Co do naszego slubu to jakos tez nie mielismy szcześcia kwiaty okazały sie byc nie takie jakie potrzeba byly kolce na różach (a miało nie być ) były tez perły (pomimo że cos innego wybierałam) wszystko co symbolizuje nieszczęscie pogoda burzowa wrecz jak z angielskiego filmu a juz punktem kulminacyjnym byly nie zlaczone kieliszki i zapomnienie przez dj najwazniejszej kwestii na przyjęciu weselnym: zbierania na wózek teraz to wszystko analizuje i gdy mama mowiła mi co przynosi pecha u mnie to wszystko było jedyne co obilo się o uszy to że deszcz tez symbolizuje kase ale i płacz dużo w tym prawdy. Wiewiorkowo piszesz w punkt jesli chodzi o lekarzy a może oni chcieliby pomóc ale sa beznadziejne przypadki którym sie nie da pomóc podczas gdy innym wszysyko tak łatwo przychodzi my mamy o tyle pecha że jak juz dopadnie jakaś choroba to cieżko z tego wyjsc o ile się w ogole wyjdzie moja mama zachorowala na raka nawet nie bylo dla niej lekarstwa. U mnie od 16 roku zycia bolesne miesiaczki problem mial byc rozwiazany gdy urodze dziecko minelo od tego czasu 16 lat i dalej problem nie jest rozwiazany dalej zwijam sie z bólu co miesiac jedyne lekarstwo to albo leki silne albo antykoncepcja. Kolejna sprawa to ja bardzo rzadko choruje ale jak juz zachoruje na grype to ciezko z tego wychodze. Ospe przeszlam w wieku 25 lat strasznie ją wspominam. Nieplodnosc i rozwoj wydarzen mnie zmienilo tutaj jestem otwarta a w rzeczywistosci bardzo zamknieta czytam bardzo duzo ksiażek gdy jedną skończe druga zaczynam pozwala mi to troche sie wyciszyc zauwazylam kolejna rzecz, że wygadanie komuś w cale nie poprawiało mi nastroju wiec przestalam innym mowic o sobie szczegolnie o oroblemach z poczeciem dziecka. 5 lat staran o dziecko bardzo mnie zmienilo myslalam, ze zajscie w ciaze to pstrykniecie palcem, ze wystarczy ze sie nie zabezpieczysz i juz zaskoczysz dla mnie okazalo sie to gora nie do przejscia tak bardzo kocham góry ale tej nie potrafie udzwignac dodatkowo ta nieplodnosc nawet gdy sie nie starasz gdy juz sie nie leczysz dalej tkwisz w czekaniu wlasciwie nigdy nie lubilam na nic czekac

  Polubione przez 1 osoba

  1. Wiesz, ja wszystkie „przepowiednie” i zwyczaje które to trzeba pielęgnować, bo inaczej przyniosą pecha traktuję zawsze z przekorą i … robię odwrotnie 🙂 Ze ślubem było podobnie, z premedytacją wybierałam suknię z mężem, a o takim zwyczaju jak zbieranie na wózek to nawet nie słyszałam:) Ale to prawda, gdy przeleje się czara goryczy niepowodzeń, wszystko zaczyna się przypominać i zaczynamy interpretować te zdarzenia na naszą niekorzyść jakby faktycznie miały moc sprawczą.
   Trzeba czasu by nabyć psychicznej odporności i umieć olać przykre sytuacje, ludzi, którzy ranią przez przypadek i mieć siłę, a przede wszystkim chęć by codziennie maszerować dzielnie na przód.
   To jest bardzo trudne, ale wykonalne. Nie zawsze przy tym czuje się radość i szczęście. Częściej ma się tylko poczucie, że to nasza droga i po prostu musimy iść dalej. Bo przecież musi być jakieś dalej. Inaczej to wszystko nie miałoby sensu.
   Trzymaj się dzielnie na swojej, trudnej trasie i pamiętaj, że jest nas więcej które idą tym „poboczem” 🙂

   Polubienie

 2. Dziękuję Ci Lidio za tego bloga, za cudowne miejsce, które w chwilach, kiedy wydaje mi się, że dłużej nie wytrzymam tkwienia w tej beznadziei, mówi mi: „jeszcze dasz radę, zobacz, Lidia mówi, że da się”, no więc wchodzę tu, czytam, czytam, myślę i mówię sobie: „da się”, choć sama w środku nie zawsze w to wierzę. Czytam tego bloga od dawna, a moje starania trwają 3,5 roku. Wiem, pomyślisz, pomyślicie, zaledwie tyle, ale nasza diagnoza jest bardzo drastyczna. Mąż ma FSH około 40, co oznacza nieodwracalne uszkodzenia i chociaż wyleczyliśmy kompletną azoospermię (dzięki operacji żylaków powrózka), to nadal wyniki są załamujące. A ja stałam się przez to psychicznym wrakiem. Za nami 2 lata naprotechnologii u sławy w tej dziedzinie, a leczenia, oprócz suplementacji, nie ma. Mój mąż też jest w grupie ryzyka, jeśli chodzi o nowotwór. Stoimy przed decyzją o in vitro, którego tak bardzo chciałam uniknąć. Wierzyłam w cud, ale z jakiegoś powodu on się nie dzieje…
  Co do ślubu, wiele bym zmieniła z dzisiejszej perspektywy. Wszystko chcieliśmy zrobić sami i żeby ludziom było dobrze (i bawili się zresztą wspaniale). Przez to chyba nie miałam kiedy poczuć się księżniczką, bo tu rano w dniu ślubu jeszcze wiezienie tortów, wieczorem jeszcze byliśmy na sali, spaliśmy kilka godzin, w ostatnich dniach nie miałam czasu przymierzyć sukienki i okazało się, że niedostatecznie mi ją krawcowa zwęziła, co niestety widać na zdjęciach. Właściwie to postawiłam siebie na ostatnim miejscu, wmawiając sobie, że najważniejsza jest ceremonia, a w ogóle to moje życie zacznie się dopiero po ślubie – myślałam oczywiście o rodzinie. Bardzo pragnęłam, abyśmy szybko stali się rodzicami. Właściwie nie żyłam dniem, chwilą, tylko cały czas czekałam…. Dopiero ta cholerna niepłodność pokazała mi, że ważne jest dziś, bo to, czego spodziewamy się jutro, nie musi przyjść…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Droga Elli, to wszystko prawda co piszesz. Często staramy się zadowolić innych, siebie stawiamy na szarym końcu, swoje szczęście odkładamy na później, albo uzależniamy od innych…. choćby od dzieci.

   Zrobiłam to samo. Byłam przekonana, że będę szczęśliwa jak zostanę mamą. Przecież to moje powołanie, przecież to oczywiste, przecież wszystkie kobiety wkoło powtarzały, że dzieci są sensem ich życia.
   Czyli ja nie mam sensu? Jestem gorsza? W kółko głupie myśli w głowie, jakby prokurator siedział mi tam 24h/dobę.
   3,5 roku starań to mało i dużo.
   Wystarczająco dużo, by poczuć rozczarowanie, smutek, żal, by zamęczać się głupimi myślami, by zacząć tracić swoje poczucie wartości jako kobiety. Ja tak właśnie miałam i ten czas – po 3/4 latach starań wspominam jako najcięższy.
   Ale to też za mało by się poddać, załamać, przekreślić marzenia o rodzicielstwie.
   Najważniejsze już osiągnęłaś (i to dużo szybciej niż ja) – dostrzegłaś, że ważne jest dziś, tu i teraz.
   Przenieś to „dziś” przez resztę swojego życia i niech któreś „dziś”, kiedyś cudnie Cię zaskoczy.
   Ściskam

   Polubione przez 1 osoba

 3. Cześć Lidia! Dziękuję za ten śnieg, co prawda tylko na zdjęciach, ale przepiękny!:)

  Ja podczytuję Cię tutaj w ciszy cały czas, odkąd odkryłam Twojego bloga, teraz już w oczekiwaniu na adoptowane szczęście (co prawda to początek drogi, ale co tam, jestem w ado-ciąży!).

  Od kilku postów, tak ja to czuję, przebija mi od Ciebie jakiś taki smutek… i już jakiś czas nosiłam się z chęcią napisania komentarza, ale post o rocznicy spowodował że piszę, a nie tylko się przymierzam. Nie obraź się proszę, za to co powiem, i nie obraźcie się dziewczyny, Wy, którym posty te pomagają i być może nie odbieracie przesłania Lidii w ten sposób co ja.

  Kochana, ja strasznie Ci kibicuje, zdaje sobie sprawę jak wiele przeszłaś i ile mogło Cię to kosztować (sama nie miałam lżej, uwierz mi, ale nie o to chodzi by się licytować nieszczęściami). Ale jak przeczytałam Twój post to pierwsza myśl jaka mi się nasunęła to – czy Wy w ogóle przez te 10 lat chociaż chwilę byliście szczęśliwi? Czy jest coś, co w życiu Was cieszy? Czytając Twoje zwierzenie (bardzo to cenię że się otwierasz) mam wrażenie że ostatnia dekada to dla Ciebie lata spisane na straty, kupa nieszczęść. Przykre było czytać coś takiego! Przecież na pewno były dobre chwile. Nie chciałabym w 10 rocznicę ślubu zastanawiać się, czy chcę ją obchodzić. I bardzo dzielnie postanawiasz sobie po raz kolejny że nie, że chcesz inaczej, że teraz to już na pewno będziesz brać z życia garściami i to co jest, a jednak po raz kolejny robisz smutne podsumowania…Wiem coś o byciu siłaczką, super-bohaterką która na swój garb bierze szczęścia i nieszczęścia tego świata, swoje i nie swoje, i zawsze daje radę. Daje, ale po co? Po to by w końcu tak się wykobylić, że nie będziesz miała siły się podnieść? A wtedy wiadomo, wszyscy, którym Ty pomagałaś w potrzebie jakoś dziwnie nie zauważają, że Ty teraz potrzebujesz ich. Nie warto. Takie jest życie, jednym daje więcej, drugim mniej, równo, nierówno. Czasem dostajesz kilka kłód na raz pod rząd. Nie ma sensu zastanawiać się czemu tak jest. Ale zawsze mamy wybór! albo się paprać w tym błocie cały czas, albo wziąć życie za rogi i żyć po swojemu! Nie za karę, nie na przekór, nie po to by coś komuś i sobie udowadniać. Nie brać udziału w tej samospełniającej się przepowiedni, że przecież ja zawsze mam przekichane, i na co ja liczyłam. A no, trzeba liczyć na najlepsze! Dużo piszesz o wierze, zaufaniu dla Tego Na Górze. Każdy z nas ma swoje powołanie, i nie zawsze równa się ono rodzicielstwu.A może jest coś nad czym trzeba jeszcze popracować, by sen się spełnił? Pisałaś kiedyś o terapii. Może warto wrócić do tematu, przyjrzeć się znów swoim emocjom? Przecież życie takim życiem „obok” to też marnotrawstwo i grzech! Nie wiem czemu ten pobyt w ośrodku u Was tak się wydłuża, ale może trzeba coś zadziałać? Tak jeszcze myślę..czy masz kogoś z kim rozmawiasz o tym co przeżywasz, o niepłodności, oczekiwaniu na dziecko? Wiecie dziewczyny, to jest za duży ból by móc udźwignąć go samemu. Wiadomo, jest mąż, ale facet to facet, nieszczęśliwych jajników on nie zrozumie. Ja tam sobie bardzo cenie moje pogaduszki o niepłodności/adopcji z moimi psiapsi. Na początku były łzy, teraz już częściej żarty:) I nie mówię, że nie można się smucić z powodu niepłodności. Trzeba być dla siebie łagodnym, wyrozumiałym, trzeba to przepracować. Jednym zajmuje to więcej drugim mnie. Ale żaden blog, żaden post, żaden dodający otuchy komentarz Was nie pocieszy tak naprawdę. To coś jest w środku, ta energia do życia jest w Was , musicie ją odnaleźć! Nie ma co brać życia za bardzo na serio:) bardzo chciałabym, i tego Ci życzę, byś przeżyła niedługo coś miłego, i nam o tym napisała.

  Dziewczyny nie marnujcie czasu,nie czekajcie bo jutra może nie być wcale. On jest Wam dany tylko raz, jak w tej piosence Kwiatu Jabłoni pt. Huśtawki:

  raz tylko dany ten czas
  ani on twój ani czyj
  z czasem się wszystko ustoi
  więc żyj na huśtawce, żyj

  Pozdrawiam,
  Aniutek

  Polubione przez 1 osoba

  1. Czytam wpis Lidi i Twój i mam takie wnioski że trzeba przed sobą samym stanąć w prawdzie a gdy się już tam jest i widzi siebie to niestety prawie zawsze widać rozczarowanie światem, sobą, innymi ludźmi. Tak widzą się bezdzietni, wielodzietni biedni, bogaci…wszyscy, którzy są świadomi…są też tacy którzy udają że tego nie ma, którzy wszem i wobec dosładzają już i tak zbyt przesłodzony nastrój.
   Widzieć życie takim jakie jest i nazywać to to nie smutek a prawda. Czuć smutek a jednocześnie żyć i walczyć to siła
   Dla mnie Lidia stworzyła miejsce autentyczne, pełne i radości i smutku przez co normalne…nie cukierkowe jak 100 innych profil na insta ale właśnie takie akurat. Ja tu nie czuje smutku ja czuje dumę z 10 lat i nadzieję na kolejne 10 bez względu jakie będą.

   Polubienie

   1. Tak Soniu, zgadzam się. Życie ma różne smaki, nie tylko słodkie. O tym też pisze w komentarzu. I zgadzam się że najważniejszą jest ta prawda o sobie, poznanie jej i życie w zgodzie. Pytanie, co z tą prawda zrobisz i dokąd Cię ona zaprowadzi.

    Pozdrawiam,
    Aniutek

    Polubione przez 1 osoba

    1. A żeby się pośmiać z siebie to dodam, że jakiś czas temu wspominałam ze odprowadziliśmy na droga stronę naszą koteczkę i było nam jakoś pusto wiec się dokociliśmy małym czarnym Brytyjczykiem. Bawi mnie ekwilibrystyka Językowa i poprawność polityczna znajomych i rodziny kiedy wysyłam im fotki z kotem na rękach:))

     Polubione przez 1 osoba

  2. Droga Aniutek,

   Można powiedzieć, że przynajmniej śnieg uratował mój wpis 🙂

   Z jednym trafiłaś w 10. Smutek, a właściwie lęk towarzyszy mi od kilku miesięcy. Mam nadzieję, że będzie to strach nieuzasadniony, że wszystko skończy się dobrze, że obecne życie nie wywróci nam się do góry nogami, że nie będziemy musieli zapomnieć o tym, o co tak mocno walczyliśmy wiele lat.

   I uprzedzę entuzjazm, wewnętrznego powera i euforię, która bije z Twojego komentarza – są takie problemy w życiu, że człowiek zapomina, jak się nazywa, że chciał być rodzicem, że o coś walczył latami…. Chce tylko, żeby nie popsuło się jeszcze bardziej to co jest….

   Moje 10 lat małżeństwa to nie czas spisany na straty. To cudowne chwile wplecione w trwanie w trudnej czasoprzestrzeni z najlepszym Kompanem jakiego mogłam dostać do życia. To duma i radość (ale nie euforia), że razem daliśmy radę. To wiele „wykobyleń”, taplania w błocie i niesienia na swoim garbie bólu raz mniejszego, raz większego. Tak, pomiędzy były fantastyczne wakacje, spontaniczne atrakcje, stawianie na siebie, rozwój, rozrywkę. Ale błoto w którym się taplamy od lat jest dalej błotem i nawet najpyszniejsza kawa w najpiękniejszym kubku jest dalej kawą wypitą w błocie. I nie będę Was oszukiwać robiąc instagramowe zbliżenie, że błota nie ma. Błota jest kupa.

   Jeśli czytając moje wpisy będzie Ci przykro, dalej czytasz na własne ryzyko, bo dalej może być tylko gorzej.

   Energia młodego Labradora opuściła mnie już dawno, etap „a może spróbujmy tego / śmego / owego/ poszukajmy lekarza nowego/ przyjrzyjmy się swoim emocjom – mam już za sobą.
   W pewnym momencie przychodzi spokój i przynajmniej częściowa zgoda na to co jest. Wewnętrzna energia ustępuje miejsca wewnętrznej pewności, że zrobiłaś wszystko co mogłaś i chciałaś. Że masz prawo postępować zgodnie ze swoim komfortem psychicznym, a nie złotymi radami innych. Jeśli czujesz że plotki z koleżankami o niepłodności podniosą cię na duchu, to popieram, plotkuj. Jeśli nie masz pewności że inni będą dla ciebie wsparciem, nawet boisz się że super radami lub współczuciem pogorszą twój nastrój, to ja mówię – zachowaj swoją tajemnicę, bo masz do tego prawo.

   Jeśli będziesz kiedyś chciała podzielić się swoim świadectwem, pokazać jak Ty dajesz sobie radę z trudnymi sytuacjami w niepłodności, to gorąco Cię do tego zapraszam. Zapraszam Cię nie do „zagrzewania” do odkrywania wewnętrznej siły, ale do zainspirowania na konkretnych przykładach, jak być, cieszyć się, być szczęśliwą, mimo błota i kłód pod nogami w bezdzietności.
   Pozdrawiam
   Lidia

   Polubione przez 1 osoba

   1. Lidio,

    Tak jak pisałam w komentarzu – uwierz mi, wiem jak to jest bać się. Wiem jak to jest, kiedy wieczorem zasypiasz i jedyne o co się modlisz, to by jakoś przetrwać noc. Potem gdy rano się budzisz, modlisz się by mieć siłę na kilka kolejnych wdechów. Gdy Twój świat rozpada się nagle na milion kawałków i nie wiesz co będzie jutro. Nie musisz mi tego tłumaczyć. Energia młodego labradora też dawno mnie opuściła. Nie namawiam Cię do rzucenia się w wir działania na ślepo – to już masz za sobą, ja tez o wiele bardziej cenię sobie ten stan, aniżeli ten poprzedni i rozumiem Cię doskonale. To że masz już dosyć, że chcesz żyć po swojemu. Trafiło to do mnie, umiem czytać ze zrozumieniem:)
    Owszem, było mi przykro czytając tego posta.ale nie mi jako mi, było mi przykro za Ciebie, za Twój smutek. Mój wpis nie miał na celu Cię skrytykować. Raczej zachęcić do tego by wyjść ze swojej strefy komfortu, być może spróbować coś zrobić inaczej niż zwykle? Złapać inną perspektywę.
    Rozumiem i szanuję Twoje uczucia. Szkoda że zamiast przemyślenia tego co powiedziałam, dostałam porównanie do nastolatki koloryzującej rzeczywistość na instagramie, zagrzewającą pustymi frazesami do udawania perfekcyjnego życia.

    Pozdrawiam,
    Aniutek

    Polubione przez 1 osoba

 4. Wiewiórko kolejny raz Twój nowy wpis podnosi mnie na duchu w trudnym momencie. Staram się aby niepłodność nie odbierała mi radości życia, ale w niektórych momentach jest mi ciężko ( ciąże w najbliższej rodzinie, pracy itp ).Wszędzie tylko nie u mnie. Jestem w o tyle innej sytuacji ,że mój partner ma dziecko z poprzedniego związku , więc nie czuję aż takiej presji ze strony teściów ( bo są już dziadkami ). Zostało nam już tylko in vitro do wypróbowania, jeśli i to nie zadziała po kilku próbach to odpuszczamy- taki mamy plan. Cieszę się ,że Tobie wyjazd dał chwilę wytchnienia i inspirujące spotkanie 3 starszych panów.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Czytelniczko,
   cieszę się, że choć trochę mogę pomóc mentalnie. Chciałabym byś miała jak najmniej tych momentów, gdy jest Ci ciężko przez tą zołzę niepłodność. Jakkolwiek skończy się Wasza droga, nie zapomnij o sobie i o tym, że w kółko musimy zaczynać od nowa.
   Taki wyjazd polecam każdemu, szczególnie, gdy trafi się towarzystwo patrzące z zupełnie innej perspektywy, wtedy życie nabiera nowych kolorów.
   Trzymaj się cieplutko
   L.

   Polubienie

 5. Wiecie ta nieplodnosć przeciez jest choroba zniej sie nie da wyleczyc chyba ze juz osiagniesz cel. I gdy myslisz, że juz stanęłaś na nogi i teraz bedzie dobrze przychodzi chwila zalamania mam tak od 5 lat juz zaakceptowalam to czasem potrzebuje sie wyplakac a nie dusic albo udawac ze jestm szczesliwa skoro wszyscy mi pokazują jak pięknie jest mieć dziecko. Dziwne to by bylo gdzyby ktos czul sie smutny a pisal posty pozytywne dlatego Lidio cenie Cie za autentyczność i chyba w zyciu trzeba wyznaczyc sobie cel a jesli cos dlugo trwa obrac inny tor pwłwn szacunek za decyzje o adopcji. Ja ostatnio podjelam decyzje o ponownym zabiegu wiele mnie to kosztowalo. Po tej decyzji bedzie in vitro i trzeba odpuscic bo adpotowac nie chcemy. Czesto mam łzy w oczach a na codzien jestem pogodną osoba chyba silniejsza niz inni.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Nie da się ukryć, dokładnie tak jest w niepłodności i walce o biologiczne dziecko – ciągłe emocjonalne upadki i wzloty. W momentach dobrych sama się zastanawiam, że ja nie potrafiłam wtedy popatrzeć na wszystko bardziej pozytywnie?? No wtedy nie potrafiłam. Do tego niech dojdą jeszcze nasze hormony, które niestety wciskają tu nie 2 grosze a 102 i mamy mieszankę wybuchową.
   Każdy musi obrać najlepszą drogę dla siebie, by iść w spokoju wewnętrznym przez każdy kolejny dzień. Tobie też tego spokoju życzę, szczególnie na najbliższy czas, ważnych decyzji.

   Polubione przez 1 osoba

 6. Lidio, pewnie nigdy się nie spotkamy w realu, ale chciałabym, abyś wiedziała, że Twój blog jest dla mnie niesamowitą pomocą i wsparciem w naszej bezpłodności. W przerwach między postami wchodzę na Twojego bloga kilkanaście razy, żeby sprawdzić czy jest coś nowego. Twoje słowa podnoszą mnie na duchu, wiele Twoich emocji jest mi dobrze znana. Trudno pogodzić się z faktem, że nie będziemy mieli dzieci biologicznych. Trudno przejść z tym do porządku dziennego, bo potrzeba rodzicielstwa mam wrażenie jest zapisana w nas bardzo głęboko. To nie jest żaden kaprys, a naturalne pragnienie, które gdy niespełnione, potrafi nieźle pogruchotać psychikę i związek między dwojgiem ludzi.
  U nas przyczyna jest też genetyczna.
  6 lat po ślubie, 14 miesiąc po kwalifikacji.
  Pozdrawiam😊

  Polubione przez 1 osoba

  1. Cieszę się bardzo, że moja historia jest dla Ciebie choćby lekkim wsparciem 🙂
   Pamiętam jak dobrze się czułam na szkoleniu adopcyjnym, gdzie wszystkie pary siedziały w kółku – cecha wspólna – nie miały dzieci. Nie ważne było kto gdzie mieszkał, pracował, ile zarabiał – wszyscy chcieliśmy być rodzicami, a nie mogliśmy. Działanie terapeutyczne grupy, która ma ten sam problem jest ogromne. Mam zatem nadzieję, że moi czytelnicy, którzy teraz też mają trudniejszy czas, przechodzą jakieś turbulencje, albo ich adopcja stoi pod znakiem zapytania przez stan zdrowia, poczuli się troszkę raźniej, bo nie są sami.
   Niestety, okres czekania nie zawsze jest tym radosnym oczekiwaniem. Ale mam nadzieję, że wszytko ułoży się dobrze.
   Gratuluję stażu małżeńskiego i kwalifikacyjnego. Czas i tak płynie, więc kiedyś nadejdzie nasza kolej:)
   Ściskam

   Polubione przez 1 osoba

 7. Drogi Anonimie,
  Każdy jest inny, każdy przeżywa po swojemu.
  Dla Ciebie lepiej jest wyżalić się swojej psiapsi – dla mnie jest to nie do pomyślenia. I myślę, że żadna z nas nie robi nic złego.
  Ktoś może taplać się w swoim nieszczęściu jak ma ochotę – nawet jak gdzieś obok, na wyciągnięcie ręki jest to szczęście. A ktoś tryskać energią, czerpać z życia ile się da – nawet jak świat wali mu się na głowę.
  Każdy ma prawo potem się zestarzeć i płakać, że zmarnował życie – pomimo, że mógł coś zmienić.
  Każdy ma prawo przeżyć swoje życie jak chce.
  „To coś jest w środku, ta energia do życia jest w Was , musicie ją odnaleźć!” – nikt nic nie musi 😉
  Uszczęśliwianie każdego na silę. Cieszymy się, że znalazłaś swoją energię ze środka, naprawdę super! Tak trzymać, ale nie narzucajmy tego stylu życia wszystkim dookoła. Choć o ile świat byłby piękniejszy jakby każdy był szczęśliwy bez względu na okoliczności. I ja to rozumiem, ale rozumiem też że nie każdy jest w stanie to szczęście odnaleźć. Czy to z powodu niepłodności, choroby, złego koloru włosów itd.

  Pozwólmy innym przeżywać życie tak jak chcą.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Droga O,
   bardzo fajnie to wszystko napisałaś 🙂 Ja dodałabym jeszcze, że każdy ma swój czas na radość i odnajdywanie energii w sobie oraz na smutek i gorsze dni.
   Najtrudniej gdy terminy radości u jednego i smutku u drugiego zbiegną się w tym samym czasie. Jeden nie rozumie euforii, drugi nie może patrzeć na smutek.
   A każdy ma swój czas. Czasem trzeba przepłakać tydzień, by wyrzucić z siebie żal i znaleźć inne spojrzenie.
   Pamiętam jak kiedyś Aleksandra Kwaśniewska odpisała na komentarz swojego czytelnika podpowiadający jej że już powinna zachodzić w ciążę – ” fajnie że myślisz, że posiadanie dziecka wynika tylko z twojej zachęty do tego”(czy jakoś podobnie)
   W ciężkich chwilach myślę że nikt nie lubi słyszeć że powinien mieć energię i radość, bo jak trzeba by było do tego tylko zachęty, to wszyscy tryskalibyśmy nieustanną energią.
   Ale próbować wznosić się ponad smutki, trzeba koniecznie.
   Ściskam

   Polubione przez 1 osoba

 8. Wszystkiego najlepszego dla Was z okazji 10 rocznicy. Kolejnych cudownych lat razem. My zawsze w ten sposób spędzamy nasze rocznice, że gdzieś wyjeżdżamy. Zazwyczaj to wyjazd niespodzianka przygotowany przez męża – gdzie będę spać dowiaduję się pod hotelem albo co ciekawiej przy bramce na lotnisku 😉 . To są super chwile, które pozwalają oderwać się od codzienności.
  W całym Twoim tekście zwróciłam uwagę na jedną bardzo prawdziwą rzecz. W całej adopcji podjęcie decyzji to rzeczywiście jedna z prostszych rzeczy. Czekanie, szczególnie tak długie jak wasze, jest co by nie mówić udręką. Potem wychowanie tego towarzystwa też wcale łatwe nie jest (chociaż nie wiem czy chcesz to przeczytać 😉 ) – tu chwile radości to promyczki w czasie ciężkiej pracy a okres zbierania owoców bywa bardzo odroczony 😉 . Trzymajcie się ciepło – oby szczęśliwych chwil było coraz więcej.

  Polubienie

  1. Kochana A.
   dziękuję za życzenia 🙂 Fantastyczne macie te niespodzianki rocznicowe. Ja też miałam kiedyś taki plan wyjazdu- niespodzianki, ale mój mąż jest chory jak słyszy słowo niespodzianka. Skoro to nasze wspólne święto, to staram się go nie stresować i zawsze ustalamy razem gdzie jedziemy, choć miejsca wymyślamy na zmianę – raz ja, na drugi rok mąż.
   Tak, dziś mogę to potwierdzić, choć na kursie w OA nas uprzedzali, najtrudniejsze jest oczekiwanie. Nam mija właśnie 33. miesiąc od kwalifikacji i chwilami znoszę już jajko, a kiedy indziej zapominam że czekam na dziecko i nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek z nami miał zamieszkać.
   Wiem, że później świat wywraca się do góry nogami, a przy adopcji jest to jeszcze wywrotka z podwójnym saltem 🙂 Zdaje sobie sprawę że będzie ciężko i nie jestem pewna czy podołam, ale będę się starać.
   Ale najwyżej potem nie będę pisać bloga, tylko pytania do Was- mam adopcyjnych i czekać na Wasze komentarze- odpowiedzi 🙂
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubione przez 1 osoba

 9. Mogę coś dorzucić? 🙂 No dobra, nie mówisz, że nie to dorzucam 😀
  Przede wszystkim kochana wszystkiego dobrego z okazji rocznicy, obyście w zdrowiu i miłości wytrwali kolejne lata, a przy okazji 20 rocznicy (może w tym samym miejscu, kto wie) mogli powiedzieć sobie, że spełniły się wszystkie Twoje/Wasze marzenia i wreszcie możecie być szczęśliwi. Oczywiście miejmy nadzieję, że spełnianie tych marzeń nie zajmie Wam kolejne 10 lat, że nastąpi to szybciej 😉

  Ja Ci kiedyś chyba już pisałam, że robiliśmy zawsze trochę inne podsumowania. Wyglądało to w ten sposób, że pisaliśmy sobie co udało nam się osiągnąć, a co jeszcze jest do zrobienia. Oczywiście łatwo było odznaczyć to, co zależało od nas, natomiast ciągle na liście, tyle lat, widniała pozycja dziecko. Z tym, że widzisz, u nas to dziecko było tym marzeniem, które wciąż chcemy, żeby było zrealizowane, nie porażką, że go nie ma. Ja wiem, że w swoim poście chciałaś pokazać, że pomimo przeciwności losu można wiele osiągnąć, nie załamać się, walczyć itd i to jest wspaniałe, bo na pewno dajesz ludziom dużo otuchy i nadziei. Ale z drugiej strony, może nie warto gdzieś tam w głowie mieć myśli typu, że zawsze miałam pod górę, nigdy nie szłam na skróty, czemu tym razem ma być inaczej. Ja Ci już kiedyś mówiłam, że w sumie popatrz, tyle rzeczy Ci się udało. Masz wspaniałego męża, jesteś zdrowa, masz pracę, jesteś super kobitka, a ta jedna „drobnostka”, to, że nie masz dziecka sprawia, że jesteś smutna. A nie powinnaś się smucić, nie czekasz na ciążę opłakując co miesiąc 1 kreskę na teście, tylko czekasz na swoje dziecko z chmur! Nie wiem dlaczego tak długo, ale jestem pewna, że kiedyś wszystkie się dowiemy. Mam nadzieję, że kiedyś napiszesz, że teraz wiesz, czemu to wszystko tyle trwało. Bo czekasz na konkretne dziecko/dzieci a to co przeżywasz teraz w jakiś sposób kształtuje Cię tak, byś mogła być właśnie tym, kim jesteś.

  Ja też nie miałam za bardzo wsparcia, nie miałam takiej przyjaciółki, z którą mogłam pogadać, bloga zaczęłam pisać już po telefonie i w zasadzie byliśmy tylko my i rodzice. Ale na moje dzieci mogłabym czekać nawet 5 lat. Myślę, że tworząc takie miejsca jak blog osobisty, to właśnie jest nasze wsparcie, jesteśmy dla siebie przyjaciółkami czasem o niebo lepszymi niż mamy w realu. Bo przeżywamy/przeżywałyśmy to samo. Kiedyś, jeszcze w czasie starań udzielałam się na forum Bociana, ale to wszystko było takie nie do końca prawdziwe. Bo tam miałam wrażenie trzeba było być ciągle silnym. Jak napisałam, że mi źle, to mnie dziewczyny pocieszały i wysyłały ikonki. Miłe, ale nie zawsze pomagało. Kazały „wychodzić z krzaczorów” wtedy, kiedy ja miałam ochotę wyć. W realu też trudno mówić o uczuciach, bo też musisz być twarda. I tak koło się zamyka. Rozumiem, że jesteś w takim momencie życia, w którym trudno być hurra-optymistą, ale z drugiej strony pozytywne myślenie jest bardzo ważne. Mam znajomych, którzy tak boją się chorób, tak uważają i robią wszystko, żeby nic nie złapać, że non stop albo oni, albo dzieci są chore. Może to głupi przykład, ale czasem po prostu dobrze zaufać życiu, nie przyciągać złej karmy myśląc o tym, co się nie udało, bo myśląc o przeszłości można zablokować się na przyszłość. Myśl o tym co jest tu i teraz, że jesteście razem, że czekacie na dziecko i owszem jest czasem baaaardzo ciężko, ale przecież gdzieś jest ten koniec drogi.

  Na koniec, bo jak zwykle się rozpisałam 😉 życzę przede wszystkim zdrówka Twojemu mężowi, bo w tym momencie to jest najważniejsze i dużo, dużo wiary w sens tego co się dzieje. I przede wszystkim nie definiuj swojego szczęścia poprzez to, czy masz dziecko czy nie. Ciesz się z małych rzeczy, a te duże na pewno też przyjdą :))

  Polubienie

  1. Oj Izzy, wiedziałam że mi to napiszesz 🙂 Dziękuję za wsparcie i życzenia.
   Teraz ustaliłam zdecydowanie krótszy termin na realizację marzeń. Nie ma ociągania, niech się spełniają, w końcu to nie jedyne marzenia 🙂

   Mnie właśnie o to chodziło, co napisałaś odnośnie Bociana. Czasem masz taki czas, że gorycz wylewa się uszami i ostatnie czego potrzebujesz w takiej chwili, to kciuka w górę i uśmiechniętych buziek. Nie chodzi o to, by pielęgnować w sobie ten smutek i jeszcze zarażać nim innych, ale by móc go przeżyć (w swoim czasie) i wyrzucić. Jeśli w takiej sytuacji musimy wykrzesać z siebie energię i uśmiech, to musimy właśnie udawać silne. A ja już nie mam chęci grać silnej.
   A to prawda, że tu w naszym blogowym światku jesteśmy często dla siebie o wiele większym wsparciem niż w realu jak napisałaś. Pamiętam 2-3 lata do tyłu, sama czytałam blogi kobiet czekających na adopcję i dziś najbardziej pamiętam te wpisy, które nie były różowe. Te, które miały trochę łez i róż z kolcami i jest mi dzięki temu lepiej. Nie dlatego, że chcę się pocieszać nieszczęściem innych, ale takie świadectwa pokazują mi, że ja też czasami mogę być słaba i mieć gorszy czas, że to normalne i trzeba to przeżyć, by za tydzień było lepiej.
   Dziękuję za życzenia i dobre fluidy, zdrówko przekażę głównemu zainteresowanemu, teraz to jest najważniejsze, a potem wrócimy do ataku w OA 🙂
   Buziaki

   Polubienie

 10. Czytam Cię od dawna, choć to mój pierwszy wpis. Przede wszystkim gratulacje z okazji Waszej rocznicy! Mam wrazenie ze w dzisiejszych czasach to unikalne być tak długo razem bez dodatkowych „sklejaczy” w postaci przyzwyczajenia lub dzieci właśnie. Jesteście pięknym i budującym przykładem tego jak ze sobą być pomimo wszystkich przeciwności.
  Po drugie, może czytałaś, może nie, ale chciałabym podzielić się z Tobą książka która osobiście bardzo mi pomogła przezywać kryzysy niepłodności. Chodzi o „Living the life unexpected” Jody Day. Książka jest tylko w wersji angielskiej ale jest bardzo mądra i wartościowa, mam ją na Kindlu i mogę Ci pożyczyć emailem jeśli bys chciała. Nie jest to typowy poradnik, ale daje do myślenia.
  A w końcu, bardzo inspirujący są Ci starsi panowie. Sama często patrzę albo na bardzo młodych albo starych ludzi i podziwiam sposób w jaki rozkoszują się promieniami słońca, życiem, tym, co jest. Tego życzę i nam!
  Ściskam ciepło!

  Polubienie

  1. Witam Cię w wiewiórkowie 🙂
   I dziękuję za gratulacje, a wiesz, że ja też już parę razy miałam takie myśli? Nie jest sztuką być w małżeństwie ileś tam lat, gdy są jakieś wspólne zobowiązania – czy dzieciaki i dla ich dobra, para trwa w związku, czy kredyt, czy inne powody finansowe, gdzie jedno nie mówi że mu ciężko, bo boi się że samo sobie nie poradzi potem.
   Dałaś mi taki kolejny powód do dumy (ale takiej radosnej, nie pysznej) – dzieci nas nie trzymają, kredyt też, finansowo każde z nas może funkcjonować solo, a jednak małżeństwo trwa i ma się co raz lepiej:)

   Bardzo dziękuję Ci za polecenie książki i propozycję pożyczki. Ale wcześniej oceń proszę sama – mój angielski jest na średnim poziomie, czy takie nie w pełni ogarnięte stworzenie jak ja podoła tej książce? Czy dużo tam fachowej terminologii i będę musiała czytać z translatorem:)? Jeśli jest szansa to podeślij proszę na maila 1 rozdział, spróbuję ogarnąć, bo mnie zainspirowałaś.
   A starsi panowie byli na medal – tego potrzebowaliśmy – pokazali nam, że mimo wieku można być aktywnym sportowo, mieć pasje, żyć swoim życiem i nie psioczyć w kółko o pogodzie i wnukach. (Mam na tym punkcie skrzywienie, bo dziennie wysłuchuję w pracy 30-40 takich historii, które nakręcają mnie że jedynym celem w życiu są dzieci a potem wnuki).
   Tobie też życzę wielu rozkosznych, codziennych chwil i radości z tego co jest.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 11. Kochana Lidio, przede wszystkim gratuluję Wam pięknej rocznicy :). To naprawdę niezwykłe być ciągle razem i kochać się, pomimo tego, że los dał mocno w kość. Wiele związków rozpada się przy mniejszych kryzysach jak niepłodność, a Wy wciąż razem 🙂
  Kiedy przeczytalam Twoj wpis, to pomyslalam, ze sie za Was pomodle i wtedy przyszla mi taka mysl, ze Pan Bog tak „gra na czas” bo czekacie na jakies konkretne dziecko/dzieci…
  Cieszę się, że mieliście okazję zainspirować się spotkaniem dwóch starszych panów. Przypomina mi się podobna historia, jak zdobywając kiedyś z przewodnikiem ośnieżony wulkan (podejście jak na Rysy), mieliśmy w grupie dwóch niemieckich emerytów (jeden z astmą). I w rakach, z czekanami, dali radę 🙂 Albo innym razem, na nartach, poznaliśmy osoby (w wieku naszych rodziców), które mialy kondycję 10x lepszą niż my (oprócz nart, biegają, jeżdżą na rowerach, pływają itp.) a po 6 intensywnej jazdy na nartach wybrali się tego samego dnia na 10km spacer :). A ze w grupie była większość takich aktywnych osób po 50tce, to powiem Ci, że aż nam było glupio, bo wcześniej wydawało nam sie, ze my to przecież tacy aktywni 😉

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dziękuję Ci bardzo za życzenia i modlitwę.
   Ja wiem, że to czekanie ma swój cel, że jest po coś i to pewnie tak niesamowitego, że teraz nie umiem sobie tego wyobrazić, ale i tak czasami jest męczące:)
   Czyli Ty też spotkałaś inspirujących ludzi, którzy potrafią swoim przykładem zawstydzić:) Próbuję właśnie z takich brać przykład, to zawsze wyjdzie na plus i fizycznie i psychicznie.
   Ściskam
   L.

   Polubione przez 1 osoba

 12. Mnie na przykład przeszkadza że wszędzie Lidia wsadza opatrzność Bożą, i te wszystkie modlitwy pompejańskie i o. Szustaka. Ale to jest jednak jej sprawa, jej psychika, jej potrzeba. Świat na prawdę byłby nudny, schematyczny, przewidywalny i byłby nierealną utopią gdyby wszyscy mieli dzieci, gdyby wszyscy byli nastawieni do walki o dzieci i podchodzili 10 razy do IVF, wszyscy tak samo gotowi do walki z jednym dniem smutku dozwolonym w ciągu miesiąca. Gdyby wszyscy potrafili chodzić do najznakomitszych lekarzy i zarabiali po równo 15k na rękę. Umieralibyśmy wszyscy w 90 roku życia, później nie ma sensu sensu przecież bo organizm ma dużo chorób i się męczy. Wcześniej to przecież śmierć tragiczna bo mógłby pożyć.
  Piszę to wszystko przekornie, żeby powiedzieć to co napisała jedna z czytelniczek: „Nic nie trzeba” Lidia ani nikt inny nic nie musi. Nie musi człowiek podchodzić w ogóle do IVF jeżeli nie chce i ma przekonania że to niemoralne, nieetyczne, nie musi człowiek walczyć 10 razy w IVF jeżeli nie ma na to sił fizyczno psychicznych (o zdrowie też chodzi bo po 10x stymulacjach ryzyko raka jajnika jest mega wysokie), nie musi wierzyć w Boga, nie musi codziennie tryskać energią wbrew swojej ‚depresji’, nie musi człowiek żyć dla innych bo tak zostaliśmy wychowani…itp itd. Ten blog dlatego taki prawdziwy bo Lidia dla mnie jest autentyczna i to jej droga i jej przemyślenia przez którą idzie w sposób spójny i logiczny. Każdy człowiek potrzebuje czegoś innego. Uszanujmy przekonania i psychikę innych. To się nazywa empatia i tolerancja.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s